608 165 517
E - MAIL: info@aktivnisport.cz

Břetislav Brodský
České Budějovice

Vysokosacharidové nebo nízkosacharidové stravování

Je spousta způsobů a směrů, ze kterých lze pohlížet na stravování. Rozdělení na vysoko a nízkosacharidový režim je jedním ze základních.

Minule jsme rozebrali z čeho se skládá strava – tedy z jakých složek. Pro zopakování jsou to makrosložky: bílkoviny, sacharidy, tuky, vláknina, voda, a mikrosložky: vitamíny, minerály a fytonutrienty. Mikroživiny jsou pro naše přežití možná ještě zásadnější než makra, ale dnes budeme řešit skladbu stravy právě z pohledu makroživin a primárně z jejich poměrového zastoupení. 

Ať už vyznáváte jaký koli styl stravování (makrobiotika, vegetariánství, raw, paleo atd..) vždy se musíte rozhodnout v jakém poměru makroživin budete sestavovat Váš jídelníček i jednotlivá jídla. V principu jsme jako lidé adaptováni na dva systémy, které jsou si rovnocené a na kterých můžeme zdravě žít a prospívat.

 AktivniSport.cz - Strava

Vysokosacharidový režim

je režim, který preferuje většina z nás a který se rozšířením obilovin stal za posledních 10 000 let pro nás standardem. O vysokosacharidovém režimu hovoříme tehdy, když je poměr mezi makroživinami nastaven tak, že příjem energie ze sacharidů jasně převyšuje nad ostatními makroživinami.

 

Nízkosacharidový režim

O nízkosacharidovém režimu – LowCarb mluvíme tehdy, když energie přijímáme více z tuků než ze sacharidů. Zde je potřeba si vzpomenout, že tuky mají více než dvojnásobek energie na gram než sacharidy (9:4) a proto je nutné si uvědomit, že se bavíme o energii, né o zastoupení makroživin v gramech.

Příklad:

bude li ve stravě za celý den 100g tuků a 150g sacharidů, pak přijímáme 9000Kcal z tuků a 600Kcal ze sacharidů – a jedná se tedy jednoznačně o nízkosacharidový režim.

Tento příklad je jak bylo řečeno jednoznačně nízkosacharidový, ale osobně jej vnímám jako nastínění ideálního kompromisu, kdy máme dostatek sacharidů pro potřeby rychlého energetického výdaje a zároveň máme v záloze velké množstí „pomalé“ energie pro potřeby celého dne.(finální množství musí být uzpůsobeno vždy individuální potřebě každého jednotlivce)

Nicméně nechci nikoho odradit výpočty, počítat opravdu není nutné – ale pro názorné vysvětlení je to nejjednodušší J

AktivniSport.cz - Strava

Ať už se rozhodneme pro jakýkoli režim, vždy se musíme řídit zdravým rozumem a dodržovat ve stravování pravidla střídmosti  a rozmanitosti. Chceme organismus v rovnováze a extrém jakýmkoli směrem, nebývá z dlouhodobého hlediska ideálním řešením.

(podrobněji probereme každý z režimů v dalším článku příště)

Superpotraviny

AktivniSport.cz - Superpotraviny

Online redukční Jídelníček

500,- Kč

  • Vyplníte formulář
  • Upřesníme po mailu
  • Obdržíte vzorový jídelníček na míru

 
Objednat

Odborná konzultace

500,- Kč

  • 60 minut
  • konzultace v oblastech

 - zdravé hubnutí
 - Vitalita
 - Sportovní výživa
 - Vegetariánská a Veganská strava
 - Ostatní dotazy z oblasti výživy

 Objednat

Rozbor stravy + návrh změn

1200,- Kč

  • 60 minut konzultace
  • Kompletní rozbor vaší stravy
  • Změření složení těla
  • Vysvětlení pojmů a pravidel
  • Návrhy na úpravu

 Objednat