608 165 517
E - MAIL: info@aktivnisport.cz

Břetislav Brodský
České Budějovice

LowCarb není jen Ketóza

Když se řekně nizkosacharidové stravování tak většina lidí neví o čem je řeč a ti co tuší se oklepou při pomyšlení na ketózu. A to je škoda, neb LowCarb stravování není žádným extrémem, pouze jako zdroj energie nevyužívá primárně sacharidů.

V minulém díle - Vysokosacharidové nebo nízkosacharidové stravování,  jsme nakousli rozdíl mezi vysokosacharidovým a nízkosacharidovým stravováním. Už víme, že oba režimy jsou si víceméně rovny a každý má svá pozitiva i negativa. Je na každém z nás jakou cestou se vydáme. Pojďme si tedy oba režimy představit blíže: 

Vysokosacharidový režim

– je režim, který preferuje většina z nás a který se rozšířením obilovin stal za posledních 10 000 let pro nás standardem. O vysokosacharidovém režimu hovoříme tehdy, když je poměr mezi makroživinami nastaven tak, že příjem energie ze sacharidů jasně převišuje nad ostatními makroživinami.

 

Vysokosacharidový režim má svá pozitiva i negativa

Vysoká hladina krevního cukru nám pomáhá udržovat dobrou náladu a energii. Dominantně zatěžujeme slinivku břišní, která produkuje inzulín, který řídí množství cukru v krvi. Pokud v tomto režimu umíme hospodařit a naše strava se zkládá z primárně komplexních sacharidů, je vše v pořádku a režim je pro nás zdravotně prospěšný a trvale udržitelný. 

V tomto režimu musíme pravidelně jíst. Vynechání jídla a následný pokles krevního cukru v nás vyvolává pokles energie doprovázený nepříjemnými projevy – nervozita, malátnost, studený pot. Myslím, že právě zde se zrodilo úsloví – není nic horšího než hladový chlap J

Pokud strava vykazuje vysoké hodnoty glykemického indexu a glykemické nálože, dochází k nadměrné produkci inzulínu, přetížení slinivky, ukládání přebytečného cukru do tuků(tloustneme) a ve finálě tento stav vyústí v cukrovku 2. typu.

AktivniSport.cz - Strava

Volba mezi nízko a vysokosacharidovým režimem je na každém z nás. Naše společnost je orientovaná primárně na vysokosacharidový režim, proto stravování se v něm je pro nás výrazně jednodušší – jsou dostupnější potraviny a například v restauraci si při nízkosacharidovém režimu z klasické nabíkdy také spíš nevyberete J.

S ohledem na sport je to vždy otázka. Pro kulturistiku je vysokosacharidový režim asi jednoznačná volba, neb anabolizující vlastnosti inzulínu jsou pro tento sport nezbytné. Většina Anaerobních sportovců bude také volit vysokosacharidový, protože je pohodlný, nicméně to neznamená, že je to jediná správná cesta. U aerobích sportů už preferenece vysokosacharidového režimu není tak jednoznačná. Nebývá nezbytné mít rychlou energii a naopak postupné uvolňování bývá ku prospěchu.

Nízkodacharidový režim má velké zdravotní benefity s ohledem na jednodušší udržení hmotnosti (procenta podkožního tuku) a vyváženou hladinu krevního cukru a stím spojenými zdravotními benefity.

 

  

Nízkosacharidový režim

O nízkosacharidovém režimu – LowCarb mluvíme tehdy, když energie přijímáme více z tuků než ze sacharidů. Zde je potřeba si vzpomenout, že tuky mají více než dvojnásobek energie na gram než sacharidy (9:4) a proto je nutné si uvědomit, že se bavíme o energii, né o zastoupení makroživin v gramech. (příklad v minulém dílu)

 

Ketóza

Abychom se dostali do ketózy – tedy do stavu kdy naše tělo funguje primárně na tuky a tuky využívá i jako zdroj glykogenu (glukogeneze) je potřeba snížit příjem sacharidů pod 30g na den. V tomto stavu se sice dá poměrně dlouhou dobu fungovat a prospávat, nicméně jedná se o nouzový režim, který pro nás není trvale udržitelný.

Při nízkosacharidovém režimu jsou hlavním zdrojem energie tuky. Tuky se štěpí výrazně pomaleji než sacharidy, to má svá pozitiva, ale i negativa. Je potřeba se s tím naučit pracovat.

AktivniSport.cz - Strava

Na vysokotukovém režimu nebudeme trpět nedostatkem energie v dlouhodobém horizontu, ale potřebujeme li rychlou energii například na fitness trénink, nebo sprint, nejsou tuky ideálním zdrojem. Pokud budete v ketóze, můžete mít problém při potřebě rychlé energie, nicméně dobře nastavená LowCarb strava, standardně obsahuje dostatek komplexních sacharidů pro pokrytí okamžitých energetických potřeb organismu.

Protože nízkosacharidová strava pracuje primárně s tuky a komplexními sacharidy, nehrozí náhlé poklesy energie, výkyvy nálady a pravidelná nutnost jíst. V tomto režimu Vám stačí jíst 3x denně a ani při vynechání jídla nebudete cítit negativní výkyvy psychiky když se dostaví hlad. 

Online redukční Jídelníček

500,- Kč

  • Vyplníte formulář
  • Upřesníme po mailu
  • Obdržíte vzorový jídelníček na míru

 
Objednat

Zelenina = půl zdraví :)

AktivniSport.cz - Strava

AktivniSport.cz - Strava

Odborná konzultace

500,- Kč

  • 60 minut
  • konzultace v oblastech

 - zdravé hubnutí
 - Vitalita
 - Sportovní výživa
 - Vegetariánská a Veganská strava
 - Ostatní dotazy z oblasti výživy

 Objednat

Rozbor stravy + návrh změn

1200,- Kč

  • 60 minut konzultace
  • Kompletní rozbor vaší stravy
  • Změření složení těla
  • Vysvětlení pojmů a pravidel
  • Návrhy na úpravu

 Objednat