608 165 517
E - MAIL: info@aktivnisport.cz

Břetislav Brodský
České Budějovice

Pravidla Primal BluePrint

Primal BluePrint je životní styl popsaný Markem Sissonem. Vychází z 10 jednoduchých pravidel, při jejichž dodržování budeme žít zdravější a aktivnější život.

Zde je 10 pravidel Primal BluePrint – jak napsal sám Mark ve své knize – bavme se o pravidlech, neb 10 přikázání už je zabráno.

 

AktivniSport.cz - Strava

Pravidla sama o sobě jsou lehká a pochopitelná, ale pro lepší porozumnění je každé dolněno o malý výklad.

1. JEZTE ROSTLINY A ZVÍŘATA

Jinými slovy – jezte co vyrostlo ze země, nebo co mělo maminku. Nebo se to také dá říci ještě jinak – konzumujte pouze průmyslově nezpracované potraviny.

2. VYHÝBEJTE SE JEDOVATÝM VĚCEM

Konzervanty, dochucovadla, stužené tuky, cukr, geneticky modifikované poptraviny – to vše jsou nové jedy, které je potřeba ze své stravy navždy odstranit. Zajímavým tématem jsou i léky – jsou pro nás skutečně nezbytné – není možné se jich změnou životního stylu zbavit?

3. ČASTO SE POHYBUJTE POMALÝM TEMPEM

Od přírody jsme stvořeni hlavně pro chůzi – tak choďme – denně minimálně 8000 kroků – zdá se Vám to málo? Pořiďte si krokoměr a sami se budete divit, že občas je problém ujít i polovinu.Když je to možné, přestaňme používat dopravní prostředky a choďme pěšky. Pomůžeme sobě i životnímu prostřední.

4. ZVEDEJTE ZÁTĚŽ

Svaly je třeba udržovat připravené – pokud máte fyzickou práci, která to od Vás vyžaduje tak jste v tomto bodě vítězové, my ostatní můsíme pravidelně cvičit – těžkou zátěží se myslí i hmotnost vlastního těla, která je pro cvičení ideální, ale čas od času se pokusit zvednout něco opravdu těžkého nás připraví na každou výzvu.  Není nutné  zvedat železo v posilovně, ale pokud to nejde jinak tak i to je řešení.  Jak často cvičíte? Co to zkusit alespoň 2x-3x týdně?

5. JEDNOU ZA ČAS SI ZASPRINTUJTE

Není třeba běhat maratony, nebo se dřít každý den na sprinterské dráze, ale když je potřeba utéct před lvem, nebo dohonit zloděje, je dobré umět rychle běžet. Mimo to je to výborný stimul pro Vaše svaly. 1x za 10dní je tak akorát.  

6. DOPŘEJTE SI DOSTATEK SPÁNKU

Co je to dostatek spánku? Co je to kvalitní spánek? Toto je téma na samostatný článek do budoucna, ale zapamatujme si, že potřebujeme každý den min 7hodin spánku.

7. HRAJTE SI

Umíte si hrát? Mám ny mysli hru bez striktních pravidel? Honička s dětma? Schovka? Hrajte si vždy když je to možné, Pozitivní energije a radost ze hry Vám investovaný čas 100x vrátí,  

8. CHOĎTE VÍCE NA SLUNCE

Nenechte si namluvit, že je slunce náš nepřítel. Ano nechceme se spálit – ale slunce je pro nás darem života tak se ho nebojte. Vystavujte se mu vždy cca ½ doby než by nastalo riziko spálení. Ano spálení je pro nás nebezpečné, ale slunění prospěšné. Opalovací krémy? Koukněte se na pravidlo 2.. Kvalitní košile a klobouk udělají stejnou službu.

9. NEDĚLEJTE HLOUPÉ CHYBY

Je pěkné, že budeme zdraví, ve formě, ale když vlezeme do lví klece, bude nám to houby platné. Že nelezete do lví klece? A jak často telefonujete za jízdy v autě? Není to to samé?  - máme mozek, používejme ho v náš prospěch – a to je i poslední pravidlo. 

10. POUŽÍVEJTE SVŮJ MOZEK

Cvičte svůj mozek, učte se něco nového a stále se udržujte ve formě. Studujte jazyky, učte se hrát na hudební nástroj, luštěte křížovky atd.. Ne čtení pracovních manuálů se nepočítá. To co děláme musíme dělat pro sebe a pro vlastní růst a rozvoj – a samozřejmě s radostí.

 

 

A to je vše.

Jak jednoduché. Nyní si každý z nás může odpovědět jak se mu daří pravidla dodržovat. Každý z nás se určitě nalezene v nějakém z bodů a přizná si své rezervy. Nic nejde na 100%, ale jde o přístup.   Tato pravidla jsou dobře promyšlená a pokud se budeme každý den snažit je dodržovat, uděláme pro své tělo maximum – to se nám oplatí tím, že bude ve zdraví a vitalitě ještě dlouho fungovat tak jak si každý z nás jistě přejeme.

Zelenina = půl zdraví :)

AktivniSport.cz - Strava

AktivniSport.cz - Strava

Online redukční Jídelníček

500,- Kč

  • Vyplníte formulář
  • Upřesníme po mailu
  • Obdržíte vzorový jídelníček na míru

 
Objednat

Odborná konzultace

500,- Kč

  • 60 minut
  • konzultace v oblastech

 - zdravé hubnutí
 - Vitalita
 - Sportovní výživa
 - Vegetariánská a Veganská strava
 - Ostatní dotazy z oblasti výživy

 Objednat