608 165 517
E - MAIL: info@aktivnisport.cz

Břetislav Brodský
České Budějovice

Jak sledovat a vyhodnocovat výsledky redukce?

Většina z nás není spokojená se svou postavou. Spousta z nás se aktivně snaží něco dělat pro zlepšení. Jak ale poznat, zda je naše snažení úspěšné? Pro základní orientaci se používá několik metod, nicméně každá z nich má svá ALE.

Všichni sledujeme svou hmotnost

Hmotnost

Nejčastěji sledovaná a přeceňovaná hodnota.

Pamatujte, že samotná hmotnost nemá zásadní vypovídající hodnotu. Speciálně u sportovců velice často budeme sice opticky hubnout, ale hmotnost bude klesat jen velmi pomalu, protože bude narůstat svalová hmota. Touto transformací vlastně hubneme, formujeme tělo, ale neztrácíme na váze. V extrémním případě se může stát, že naše hmotnost poroste – je to tím, že svaly jsou těžší než tuk. Netvrdím, že se máte vyhýbat váze - pro orientaci je to určitě důležité a při vyšší nadváze i zásadní. Jen poukazuji na fakt, že hmotnost není to nejdůležitější.

Váha

Váha sice není přesným ukazatelem, ale určitě má informační hodnotu – je zbytečné ji přeceňovat, ale sledovat vývoj je určitě nezbytné.

 

výpočet BMI

Body Mass Index je číslo umožňující statistické porovnávání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou.

BMI = hmotnost kg / výška m2

Z následné tabulky můžete vyčíst, jak jste na tom:

BMI

Tolik zažitá teorie. Bohužel  BMI je z našeho hlediska úplně k ničemu – BMI nebere do úvahy ani pohlaví ani věk, ani procento tuků a svalů a už vůbec ne tělesné poměry například obvod pasu…

170cm vysoký sportovec může vážit 90 kg a bude na sobě mít jen minimum tuku – jeho BMI je >31 - je obézní?

Poučení zásadní  - zapomeňte na BMI.

 

Jednou z funkčních metod je

Měření podkožního tuku.

Procento tuku v těle má již jistou vypovídající hodnotu. Dá se zjistit na přesných váhách, na přístroji bodystat nebo metodou, která se nazývá kaliperace.

Podkožní tuk se měří v procentech a samozřejmě pro nás je důležité čím méně tím lépe – samozřejmě všechno má své hranice.

Zde je důležité říci, že interpretace množství podkožního tuku je zásadně rozdílná u mužů a u žen.

Podkožní Tuk

Tam kde u mužů začíná nadváha, tam teprve končí hranice podvýživy u žen.

Podkožní Tuk

Úskalím této metody je fakt, že přesné měření je v domácích podmínkách velmi obtížné.  Důležitá pro nás proto není výsledná hodnota, ale její  vývoj s postupem času. To jestli se při opakovaném měření na stejném přístroji hodnota zvyšuje nebo snižuje.

Měření procenta tělesného tuku nabízíme ve všech našich výživových programech a v rámci našich tréninků je dokonce zdarma. 

Sledování procenta tuku je vedle měření tělesných obvodů a vážení nejdůležitějším ukazatelem našeho aktuálního stavu.

 

Co je ale pro nás nejzásadnější?  Ve většině případů to, jak vypadáme – otická vyváženost postavy a viditelný úbytek na obvodu v našich problémových partiích.

Proto nejdůležitějším faktorem našeho snažení o změnu bude

Měření tělesných obvodů.

Opět můžeme říci, že samotné hodnoty obvodu v pase, v bocích, na hrudi, bicepsu a stehně pro nás nejsou zásadní informací. Je třeba měření pravidelně opakovat a sledovat vývoj v čase.

 Měření těla

Další velmi kvalitní metodou pro sledování změn je

Fotografování

Určitě to znáte z časopisů a internetu – fotka před a po. Nevěřili byste, jak to funguje. Zkuste se na stejném místě vyfotit každý měsíc v prádle zepředu, z boku a zezadu a uvidíte, jakou vám hned druhé focení udělá radost.

změna

Když už se rozhodnete hubnout nebo zapracovat na své postavě, udělali jste to nejdůležitější rozhodnutí. Je jedno jakou metodou budete dosažení svých cílů vyhodnocovat, jde o to, abyste vytrvali a byli se svými výsledky spokojeni. A hlavně si pamatujte – nejde pouze o to vyvolat změnu, ale udržet nový vzhled jako trvalý standard.

Pro dosažení výsledků jděte vždy cestou, kdy budete kombinovat zdravou stravu, pohyb a regeneraci s  vyhýbáním se strasu - jen to je cesta, která vede k cíly a je i trvale udržitelná. V případě, že budete potřebovat pomoci, neváhejte se na nás obrátit pro radu a pro pomoc.